Is Unilever trying to hoodwink us?


This afternoon my daughter came home and said she had an argument at Pak N Save, (the premium brand of NZ owner operated supermarkets in New Zealand under the Foodstuffs banner) with a promo person who was telling people about the new concentrated laundry detergents of Surf, Drive, Persil, Cold Power, Fab and Dynamo, all from Unilever, who according to their UK website are one of the most trusted brands in the UK and state that Always Working with Integrity is one of their key philosophies.

So you would think that their new ‘ small and mighty’ 2x concentrate products on all of their laundry detergents would offer great value. The pamphlet that arrived in our letterbox says that the product has been changed to a super concentrate that offers the same washing power in half the volume. The promo person at Pak N Save, said that the new product offered far better value because you could do the same amount of washing with half the amount of powder. My daughter didn’t have a problem with that, the problem she had was that if it was essentially the same washing power, doing the same amount of washing, why did the new product cost more?

Herein lies the problem and it was perhaps slick marketing at first, because your first reaction with new improved and concentrated would be better than the product it replaced and therefore worth a premium, which was pretty much what the promo person in the store was trying to get across, but that wasn’t what the printed material says. It says that it does exactly the same as the old product did, but with half the volume of powder. So from a benefit or performance perspective it is exactly the same result in a smaller box.

The smaller box has many benefits for the grocers and Unilever because it uses at least a third less packing and distribution costs are halved because it takes up half the space in the warehouses, trucks and supermarkets.

That’s all great, but the problem is that they are charging more! My daughter said that on special she used to pay $1.89 or sometimes $1.69 and the new promotion special was 2 for $5 yesterday. Which equates to $2.50 per box. That represents more than a 25% increase in cost to the consumer for a product that costs less to bring to market and does the same job as the old product.

Perhaps someone from Unilever would like to explain this. It appears to me to be a cynical attempt to hoodwink consumers out of their hard earned money, which in today’s economy would appear to be out of step with their stated values. It sounds to me like a rip off!

They don’t have a New Zealand web site, but this is their Australasian contact page if you would like to ask the question. I will be making contact with them and if I don’t get a good answer, I’ll be following my daughter away from the Unilever brands.

While this blog is starting to get a good following, I would love to get more readers and encouraging me to keep writing. If you feel that my blog is interesting I would be very grateful if you would vote for me in the category of best blog at the NetGuide Web Awards. Note that the form starts each site with www whereas my blog doesn’t and is of course https://luigicappel.wordpress.com.

Thanks so much for your support:)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s